Достапни линкови

logo-print

НАТО бара решавање на изборниот спор во Авганистан


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен побара од ривалските претседателски кандидати во Авганистан да го решат изборниот спор што ја одлага инаугурацијата на новиот шеф на државата. Авганистан треба да ги потпише безбедносните договори со кои и се овозможува на Алијансата да распореди тренинг мисија по повлекувањето на нејзините сили до крајот на годинава. Расмусен по пристигнувањето на самитот на НАТО во Велс изрази надеж дека овие документи ќе бидат потпишани навреме. Абдула Абдула и Ашраф Гани објавија дека победиле на изборите за претседател. Новиот претседател требаше да биде инаугуриран на 2 август.

XS
SM
MD
LG