Достапни линкови

logo-print

Полициска акција на Косово


Шефкет Красниќи

Шефкет Красниќи

Специјалното обвинителство на Косово за Радио Слободна Европа ги потврди информациите дека полицијата на Косово го испитувала имамот на Големата џамија во Приштина Шефќет Красниќи. Претходно, Косовската полиција потврди дека била во тек полициска акција, но без детали каде се спроведува и со каква цел. „Природата на акцијата ќе ја потврдиме откако ќе ги комплетираме сите информации од теренот“, рече портпаролот на полицијата Баки Келани. Медиумите во Приштина пренесуваат дека цел на акцијата биле осмоничени лица за радикално дејствување, вклучувајќи го и Шефкет Красниќи. Во минатиот месец полицијата упаси над 40 луѓе под сомневање дека учествувале во борбите во Сирија и Ирак на страната на милитантите на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG