Достапни линкови

logo-print

Нова гранка на Ал Каеда во Индија


Лидерот на Ал Каеда Ајман ал Завахри

Лидерот на Ал Каеда Ајман ал Завахри

Лидерот на Ал Каеда Ајман ал Завахри соопшти дека била формирана нова гранка на оваа исламистичка група во Индија и соседните земји. На видеото објавено на интернет Завахри наведува дека новата организација ќе го „развеела знамето на џихад“ на Индискиот потконтинент. Аналитичарите оценуваат дека објавувањето на оваа порака сугерира оти бил аво тек борба за лидерство во исламситичкото милитантно движење на глобално ниво по појавата на милитантаната организација Исламска држава на Блискиот Исток. Ал Каеда главно дејствува во Авганистан и Пакистан.

XS
SM
MD
LG