Достапни линкови

logo-print

Лавров повика на примирје во Украина


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров побара од проруските бунтовници и украинската влада да ги послушаат повиците на претседателот Владимир Путин за примирје во источна Украина. Тој додаде дека Москва била подготвена да преземе практични чекори за деесакалација на кризата во Украина според предлозите што ги даде претседателот Путин. Овие чекори, според Лавров, би биле преземени во соработка со ОБСЕ.

XS
SM
MD
LG