Достапни линкови

logo-print

Продолжуваат разговорите за иранската нуклеарна програма


Американска делегација ќе се сретне со иранските официјални лица во Женева на разговори за иранската нуклеарна програма. Во соопштението на Американскиот Стејт департмент се наведува дека заменикот државен секретар Вилијам Барнс, потсекретар за политички прашања, Венди Шерман и високиот советник Јаков Саливан ќе одржат средба со иранските официјални лица денеска и утре. Двете страни се обидуваат да стигнат до целосен нуклеарен договор пред почетокот на ноември, кога е и крајниот рок. Преговорите за иранската нуклеарна програма се влечат со месеци. Соединетите Американски Држави и други земји се сомневаат дека иранската цивилна програма за развој на нуклеарната енергија е маска за правење нуклеарно оружје.

XS
SM
MD
LG