Достапни линкови

logo-print

Порошенко се надева на примирје на разговорите во Минск


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изрази надеж дека мировниот процес во источниот дел на земјата ќе започне в петок на средбата во главниот град на Белорусија, Минск. Тој ги повика сите политичари да ги подржат разговорите за постигнување примирје. Според него, жителите на Украина сакаат мир за разлика од политичарите кои сакаат да си играат војна. Порошенко порача дека нема да дозволи тоа да се случи.

XS
SM
MD
LG