Достапни линкови

logo-print

Грузија ќе бара покана за членство во НАТО


Грузискиот претседател Георги Маргвелашвили.

Грузискиот претседател Георги Маргвелашвили.

Грузискиот претседател Георги Маргвелашвили изјави денеска дека земјата ќе бара покана за членство во НАТО на утрешниот самит на организацијата во Велс. Но, според него, јасно и е на Грузија дека одлуките се донесуваат на многу посложен начин.

НАТО претходно соопшти дека ќе одобри преземање на формални чекори за членството на Грузија на самитот што на земјата ќе и помогне да се приближи кон Алијансата.

XS
SM
MD
LG