Достапни линкови

logo-print

Милитантите од Исламската држава со закана до Русија


Руските медиуми јавија дека милитантите од Исламската држава во видео објавено на интернет се закануваат дека ќе започнат војна во Чеченија и останатите делови на севрен Каквказ, кој претежно е населен со муслимани. Видеото со руски превод било објавено на сателитскиот телевизиски канал Ал Арабија.

На видеото е прикажан еден милитант кој зборува од кокпитот на воен авион на пистата која Исламската држава ја завзема во северна Сирија. Според видеото, милитантите планираат со милоста на господ да ја ослободат Чеченија и кавказот.

XS
SM
MD
LG