Достапни линкови

logo-print

Русија ќе спроведе нуклеарни вежби во јужен Сибир


Руското министерство за одбрана соопшти дека земјата во текот на месецот ќе спроведе нуклеарни вежби во кои ќе бидат вклучени повеќе од 4000 војници. Вежбите ќе се спроведат во регионот Алтаи, кој се граничи со Кина, Казахстан и Монголија. Во вежбите ќе биде вклучена широка употреба на воздушната сила.

Русија и НАТО ги суспендираа воените вежби од почетокот на конфликтот во источна Украина. Рускиот претседател Владимир Путин неодамна изјави дека земјата има голем нуклеарен арсенал.

XS
SM
MD
LG