Достапни линкови

logo-print

Обама со поддршка за Естонија


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД ќе и пружат поддршка на Естонија во зачувувањето на регионалната безбедност. Според него, нераскинлива е посветеноста на САД во одбраната на земјите членки на НАТО против секој напад.

Обама по средбата со естонскиот претседател Томас Хендрик Илвес во Талин зборуваше за руската агресија против Украина и нагласи дека Естонија никогаш нема да биде оставена сама. Обама порача дека улогата на Русија во конфликтот во источна Украина ја покренала важноста за зацврствување на одбранбените капацитети на НАТО.

XS
SM
MD
LG