Достапни линкови

logo-print

Палестинците на средба со Кери во Вашингтон


Палестинска делегација предводена од главниот преговарач Саеб Ерекат денеска треба да се состане со американскиот државен секретар Џон Кери во Вашингтон.

Тоа ќе биде прв директен состанок на Keри со палестинските преговарачи по последните непријателства меѓу Израел и Палестинците во кои загинаа над 2.100 палестинци.

Средбата на Кери со палестинската делегација, исто така, доаѓа само неколку дена откако Израел ја објави дека има намера да присвои голем дел територија на окупираниот Западен Брег и таму да гради да населби.

XS
SM
MD
LG