Достапни линкови

logo-print

ЕУ го разгледува проширувањето на санкциите за Русија


ЕУ ја разгледува можноста за проширување на забраната за позајмување или подигнување капитал од Европа на сите руски компании во сопственост на државата и забрана за влез во ЕУ на рускиот министер за одбрана Сергеј Шоигу. Предлогот бил презентиран за време на средбата на амбасадорите ан ЕУ во Брисел.

Европската Комисија треба утре да ги подготви новите санкции против Русија поради улогата на земјата во кризата во Украина. Земјите членки на ЕУ ќе донесат конечна одлука за санкциите во петок.

XS
SM
MD
LG