Достапни линкови

Могерини-Потребна е политичка волја за решавање на спорот со името


Италијанската министерка за надворешни работи Фредерика Могерини.

Италијанската министерка за надворешни работи Фредерика Могерини.

Италијанската министерка за надворешни работи Федерика Могерини претставувајќи ги прироритетите на италијанското претседателство со ЕУ и приоритетите во процесот на проширување пред Европскиот Парламент изјави денеска дека е потребна политичка волја за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција.

Могерини, која е наследничка на шефицата за надворешна дипломатија на ЕУ, Кетрин Ештон порача дека Италија ќе стори се за да го олесни процесот и да се оствари напредок по прашањето.

XS
SM
MD
LG