Достапни линкови

logo-print

Русија ќе ја менува воената доктрина


Заменик секретарот на рускиот совет за безбедност Михаил Попов изјави дека Русија ќе ја прилагоди нејзината воена доктрина како одговор на новите закани и опасности поврзани со Арапската пролет и украинската криза. Според него, водечките светски сили користеле екстремни групи, приватни воени компании и протестанти за ескалација на тензиите во односите со Русија. Попов изјави дека можноста НАТО да распореди сили на границата со Русија претставува најава за натамошна опасност по руската безбедност.

XS
SM
MD
LG