Достапни линкови

logo-print

Турција бара објаснување за наводите за шпионажа


Турското министерство за надворешни работи денеска повика на разговор американски дипломат поради извештаите во медиумите дека Вашингтон ги шпионирал турските лидери. Вицепремиерот Булент Аранч изјави дека го повикале дипломатот со цел да добијат објаснување за извештаите. Дер Шпигел објави дека американската агенција за безбедност вршела масовно прислушкување на турските лидери од 2006 година, повикувајќи се на документи обезбедени од Едвард Сноуден.

XS
SM
MD
LG