Достапни линкови

logo-print

Приведени 20 полицајци за заговор против турските власти


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Најмалку 20 полицајци биле приведени денеска во Турција по спроведената акција во 16 градови низ земјата. Распишана е и потерница за 34 полицајци, обвиненети за заговор против владата.

Тоа е четврта рација од јули годинава по обвинувањата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека полицијата прави заговор против него. Акцијата е спроведена по само неколку дена откако Ердоган положи заклетва и ја замени премиерската со претседателската функција.

XS
SM
MD
LG