Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја спроведе уште еден ракетен тест


Северна Кореја истрела ракета со краток дострел со што ја продолжи серијата на тестирања на ракети и проектили. Војската на Јужна Кореја денеска објави дека Северна Кореја истрелала проектил од една база источно од Пјонгјанг во Јапонското Море.

Според воените власти на Јужна Кореја, проектилот летал околу 220 километри пред да падне во морето.

Северна Кореја тестираше пет проектили со краток дострел во средината на август кога папата Френсис беше во посета на Јужна Кореја.

XS
SM
MD
LG