Достапни линкови

logo-print

Кинескиот парламент ја отфрли отворената листа на кандидати за избори


Кинескиот парламент ги отфрли отворените номинации за избор на лидер во Хонг Конг. Постојаниот комитет на парламентот соопшти дека сите кандидати мора да добијат повеќе од половина од гласовите од посебно именуваната комисија. Со овој потег се очекува изборите да се ограничат на кандидатите од Пекинг. Одлуката веројатно ќе предизвика протести во Хонг Конг. Продемократските активисти во Хонг Конг побараа Пекинг да им дозволи на гласачите да го изберат нивниот главен извршен директор од отворена листа на кандидати. Тие се заканија дека ќе ја затворат бизнис-областа во градот со протести ако Пекинг не дозволи спроведувањ на вистински слободни избори. Пекинг пак ги предупреди активистите да не организираат неконтролирани протести.

XS
SM
MD
LG