Достапни линкови

logo-print

Хејгел во посета на Грузија по самитот на НАТО


Пентагон најави дека секретарот за одбрана Чак Хејгел ќе ја посети Грузија откако ќе присуствува на самитот на НАТО во Велс следната недела. Хејгел ќе замине на шестдневна турнеја, која ќе почне со собирот на НАТО во Велс, каде што лидерите ќе разговараат за кризата во Украина и на Блискиот Исток и за тоа како да се зајакне Алијансата за во иднина. Хејгел потоа ќе замине за Грузија, земја која се обидува да добие членство во НАТО и која како што соопшти портпаролот на Пентагон ја дели нивната загриженост во врска со акциите на Русија во Украина. По Грузија, Хејгел ќе лета во Турција на неговата прва посета како шеф на Пентагон.

XS
SM
MD
LG