Достапни линкови

logo-print

Иран се надева на позитивен резултат од нуклеарните преговори


Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф со неговиот руски колеага Сергеј Лавров.

Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф со неговиот руски колеага Сергеј Лавров.

Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф изјави дека земјата се надева оти ќе биде постигнат позитивен резултат од разговорите со светските сили за нуклеарната програма пред крајниот рок во ноември.

Говорејќи по средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, тој нагласи дека санкциите нема да бидат пречка за развој на иранската нуклеарна програма. Лавров изјави дека Москва поддржува решение базирано на правото на Иран да ја употребува нуклеарната енергија за мирољубиви цели, вклучувајќи го и правото на збогатување ураниум.

XS
SM
MD
LG