Достапни линкови

logo-print

Ново видео на милитантите во Ирак со егзекуција


Милитантите од Исламската држава постирале видео на кое се гледа како му ја отсекуваат главата на заробен курдски војник во Ирак. Преку видеото, ги предупредуваат курдските лидери во Ирак да ја прекинат воената соработка со Соединетите Држави.

Милитантите егзекуцијата ја извршиле пред Големата Џамија во градот Мосул, кој е под нивна контрола.

Видеото е објавено еден ден по обелоденувањето на фотографиите од убиството на 160 сиријски владини војници, заробени во северна Сирија од страна на милитантите на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG