Достапни линкови

Ердоган положи заклетва на претседателската функција


Досегашниот премиер на Турција, Реџеп Таип Ердоган

Досегашниот премиер на Турција, Реџеп Таип Ердоган

Досегашниот премиер на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска положи заклетва пред Парламетот со што и официјално стана новиот претседател на земјата. На функцијата премиер ќе го замени новиот лидер на владејачката Партија на правдата и развојот, Ахмет Давутоглу. Ердоган на 10 август победи на првите директни избори за претседател на Турција, по што мораше да поднесе оставка од премиерската функција и од лидерската позиција на партијата. На инаугурацијата во Анкара присуствуваат 93 странски делегации, а македонската ја предводи претседателот Ѓорге Иванов.

XS
SM
MD
LG