Достапни линкови

logo-print

Во Берлин, конференција за Западен Балкан


Со состанокот на министрите за стопанство на земјите од Балканот, денеска во Берлин почна конференцијата посветена на европската перспектива на регионот чиј домаќин е германската канцеларка Ангела Меркел. На конференцијата учествуваат претседателите на држави или на влади и министрите за надворешни работи и за стопанство на Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Србија, како и на Хрватска и на Словенија кои се членки на Европската унија. Во Берлин е и претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, како и комесарите за проширување и за енергетика Штефан Филе и Гинтер Етингер.

XS
SM
MD
LG