Достапни линкови

logo-print

Западот бара објаснување за руските акции во Украина


Западот го зголеми притисокот врз Москва за да го објасни тоа што американски официјални личности го оценуваат како директна интервенција на руската војска во источна Украина. Во денешната порака на твитер Џефри Пјат наведува дека „зголемен број руски војници директно интервенираат во борбите на украинска територија“. Германската канцеларка Ангела Меркел во вчерашниот телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин побара објаснување во врска со наводите за влегувањето на руски војници во Украина. Стејт департментот соопшти дека постојат сомневања оти во источна Украина била во тек контраофанзива раководена од Русија.

XS
SM
MD
LG