Достапни линкови

logo-print

Украина очекува помош од НАТО


Украинскиот премиер Арсениј Јацењук

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук изјави дека очекуваат НАТО да и помогне на земјата на самитот во Велс во наредната недела. Тој нагласи дека им е потребна помош од западните сојузници и од Алијансата во преземањето клучни одлуки. Украинските власти се борат со бунтовните во источниот дел на земјата, при што ја обвинуваат Русија за нивно потикнување. Русија ги негира обвинувањата.

XS
SM
MD
LG