Достапни линкови

logo-print

Абдула Абдула ја бојкорира изборната ревизија во Авганистан


Авганистанскиот претседателски кандидат Абдула Абдула ја бојкотира ревизијата на гласачките ливчиња од вториот круг претседателски јуни на 14 јуни што се одвива под надзор на Обединетите Нации. Негов противкандидат е Ашраф Гани.

Ова за РСЕ го изјави Мухамед Хајдари, заменик шеф на изборниот штаб на Абдула Абдула. Како причина тој ја наведе неисполнување на нивните барања.

Бојкотот на Абдула ја зголемува неизвесноста за исходот на изборите, кои се во ќор-сокак откако тој и неговиот ривал, Ашраф Гани, прогласија победа по вториот круг од изборите.

XS
SM
MD
LG