Достапни линкови

СПЦ ќе го тужи г.г. Стефан


Поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан.

Поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан.

Синодот на Српската православна црква денеска одлучи да поведе црковно-судска постапка против поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан. Во кусото соопштение објавено на веб-страницата на СПЦ се наведува дека „со упорното останување во раскол, МПЦ нехристијански учествува во прогонот на архиепископот Јован, канонски поглавар на автономната Охридска архиепископија, неговото свештенство, монаштво и верен народ, како и низа други антиканонски активности“.

XS
SM
MD
LG