Достапни линкови

logo-print

Заробените руски војници случајно влегле во Украина


Руското министерство за одбрана соопшти дека руските војници кои биле заробени од украинските сили на југоистокот на Украина случајно ја минале руско украинската граница. Се наведува дека тие биле во патрола кога по грешка преминале во неодбележан дел од границата. Меѓутоа, украинската безбедносна служба соопшти дека десет руски падобранци биле заробени во близина на селото Џеркалне, на околу 50 километри јужно од градот Доњецк. Вчера украинската армија соопшти дека руски војници маскирани како сепаратисти влегле во Украина со 10 тенкови и две оклопни возила. Киев постојано ја обвинува Москва дека воено ги поддржува сепаратистите.

XS
SM
MD
LG