Достапни линкови

logo-print

Поништување на нерегуларните гласови од изборите во Авганистан


Гласачките кутии од изборите во Авганистан.

Гласачките кутии од изборите во Авганистан.

Авганистанската независна изборна комисија го започна процесот за поништување на нерегуларните гласови од вториот круг на претседателските избори во земјата. Процесот започна по пребројувањето на 8 милиони гласачки ливчиња и во присуство на набљудувачи и новинари. Изборниот процес беше блокиран поради тоа што двајцата кандидати Абдула Абдула и Ашраф Гани прогласија победа.

XS
SM
MD
LG