Достапни линкови

logo-print

Премиерот на Франција поднесе оставка


Премиерот на Франција Мануел Валс денеска му поднесе оставка на претседаелот Франсоа Оланд кој веднаш од него побара да формира нова влада. Составот на новиот кабинет ќе биде познат утре. Валс кон крајот на март беше назначен за премиер, откако претходната влада на Жан Марк Еро, поднесе оставка поради поразот на социјалистите на локалните избори.

XS
SM
MD
LG