Достапни линкови

logo-print

Русија планира уште еден хуманитарен конвој за Украина


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Москва планира да испрати уште еден хуманитарен конвој за Украина. Тој на денешената прес конференција во Москва рече дека Русија ја информирала Украина за оваа намера и оти се надева на подобра соработка со Киев отколку што тоа беше со првиот хуманитарен конвој. Тој додаде дека хуманитарната криза продолжува во источна Украина, каде што се водат борби меѓу украинските власти и проруските сеператисти. Лавров оцени дека нема ништо понижувачки во јавното парадирање на украинските заробеници на улиците на Доњецк во текот на изминатиот викенд.

XS
SM
MD
LG