Достапни линкови

logo-print

Силен земјотрес во Перу


Земјотрес со сила од 6,5 степени синоќа погоди слабо населена област во централниот дел на Перу, објави американскиот сеизмолошки институт. Перуанските власти соопштија дека немало извештаи за штети или евентуални човечки жртви во областа Ајакучо, на 450 километри од главниот град Лима. Во светот годишно се случуваат до 150 земјотреси со над 6 степени кои се многу разорни.

XS
SM
MD
LG