Достапни линкови

logo-print

Земјотрес во северна Калифорнија


Епицентарот на земјотресот бил на 10 километри од градот Напа во винската област во Калифорнија.

Епицентарот на земјотресот бил на 10 километри од градот Напа во винската област во Калифорнија.

Земјотрес со јачина од 6 степени вчера ја погоди северна Калифорнија, при што има повредени граѓани и оштетени објекти. Епицентарот на земјотресот бил на 10 километри од градот Напа во винската област во Калифорнија. Десетици граѓани побарале лекарска помош, а двајца возрасни и едно дете се сериозно повредени. Властите во Напа соопштија дека најмалку 15 згради се веќе неупотребливи, а повеќе од 10 илјади домаќинства се без струја. Пријавени се и оштетувања на патиштата, како и на инсталациите за вода и за природен гас. Гувернерот на Калифорнија Џери Браун прогласи вонредна состојба во тој дел од државата. Калифорнија е позната како трусно подрачје.

XS
SM
MD
LG