Достапни линкови

logo-print

Несекојдневен протест во главниот град на Туркменистан


Во главниот град на Туркменистан се одржа протест при што 50 луѓе блокираа кранови кои отстрануваа климатизери од прозорците на нивните станови. На жителите на населбата Парахат-7 во туркменистанскиот главен град минатата недела им беше речено да ги отстранат климатизерите од прозорците на нивните станови со поглед на улицата Баба Ананаов. Работниците и крановите на крајот го напуштиле местото. Летните температури во Ашхабат достигнуваат и до 50 степени целзиусови.

XS
SM
MD
LG