Достапни линкови

logo-print

Меркел упати повик за прекин на огнот во Украина


Германската канцеларка Ангела Меркел за време на денешната посета на Киев ги повика сите страни вклучени во непријателствата во источна Украина да се согласат на прекин на огнот.
Говорејќи по разговорите со претседателот на Украина Петро Порошенко, Меркел рече дека мир е можен доколку тој ги вклучува и "двете страни" .
Порошенко изјави дека Украина нема да го жртвува суверенитетот за мир додека пак Меркел изјави дека Германија го поддржува "територијалниот интегритет" на Украина, вклучувајќи го и Крим кој Русија нелегално го припои во март. Порошенко објави дека Меркел ветила оти дека Берлин ќе додели помош од околу 500 милиони евра за обновата на разурнатите источни региони на Украина.

XS
SM
MD
LG