Достапни линкови

logo-print

Мал напредок во разговорите за прекин на пакистанските протести


Последната рунда разговори во Пакистан со цел ставање крај на протестите за соборување на премиерот, заврши без напредок . Играчот на крикет кој стана политичар, Имран Кан и популистичкиот свештеник Тахир ул Ќадри доведоа илјадници поддржувачи пред законодавниот дом во Исламабад неделава со повик премиерот Наваз Шариф да си оди. Владина делегација се сретна со тим на Ќадри за да разговараат за барањата на клеришкото движење Авами Техрик, но од движењето беа незадоволни од исходот. Разговорите се фокусираа на наводното убиство на најмалку 10 работници во судирите со полицијата во Лахоре во јуни.

XS
SM
MD
LG