Достапни линкови

logo-print

Дел од рускиот конвој ја напушти Украина


Најмалку пет камиони од конвојот со руска помош што со еднострана согласност влезе во источна Украина на 22 август пристигнаа на граничниот премин на патот назад кон Русија. Пол Пикард, вршител на функцијата шеф на мониторинг групата на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) на граничниот премин Донецк-Изварино, рече дека неколку од камионите поминале низ преминот на 23 август, додека други се приближуваат на границата кон Русија. Еден новинар на АП изјави дека не може да се утврди дали камионите носат товар . Конвојот од околу 220 возила влезе во Украина без дозвола на украинската влада и без придружба на претставници на Црвениот крст како што претходно беше договорено. Властите во Киев го нарекоа рускиот потег "инвазија" а САД и другите западни лидери го осудија неовластениот влез на камиони на украинска територија.

XS
SM
MD
LG