Достапни линкови

logo-print

Расте бројката на жртви во нападот на џамија во Ирак


Ирачките власти соопштија дека најмалку 68 лица загинале во напад на сунитска џамија во североисточниот дел на земјата. Едни медиуми јавија дека шиитските милитанти го извршиле нападот, а други дека одговорна е Исламската држава. Нападот во покраината Дијала доаѓа за време на меѓуверските тензии во Ирак и додека земјата се соочува со офанзивата на сунитските милитанти од Исламската држава.

XS
SM
MD
LG