Достапни линкови

logo-print

ХРВ ја повика Меркел да изврши притисок врз Порошенко


Германската канцеларка Ангела Меркел.

Германската канцеларка Ангела Меркел.

Хјуман Рајтс Воч ја повика германската канцеларка Ангела Меркел да ја искористи нејзината престојна посета на Украина да изврши притисок врз претседателот Петро Порошенко околу прекршувањето на човековите права. Во соопштението е наведено дека Меркел утре за прв пат ќе ја посети Украина од конфликтот во земјата. Од органзиацијата и порачаа да ги осуди гласно и јасно серијата апсења на руски новинари во Украина.

XS
SM
MD
LG