Достапни линкови

logo-print

Систани повика на отпор против милитантите во Ирак


Ирачкиот највлијателен свештеник Ајатолахот Али ал Систани.

Ирачкиот највлијателен свештеник Ајатолахот Али ал Систани.

Ирачкиот највлијателен свештеник Ајатолахот Али ал Систани ги повика жителите на земјата да им се спротистават на милитантите од Исламската држава. Тој изјави и дека сите страни во Багдад се согласиле за потребата да се формира соодветна влада на земјата. Ирачките и курдските сили започнаа операција за освојување на два града, кои се под контрола на милитантите.

XS
SM
MD
LG