Достапни линкови

logo-print

САД ги следат антивладините протести во Пакистан


Антивладините протести во Пакистан.

Антивладините протести во Пакистан.

САД соопштија дека внимателно ги следат антивладините протести во Исламабад, каде демонстрантите окупираа делови од градот и владини згради. Демонстрантите бараат оставка од премиерот Наваз Шариф.

Американската амбасада во Исламабад ги повика двете страни да се воздржат од насилство и соопшти дека Вашингтон не е инволвиран во разговорите помеѓу политичките партии. Еден од лидерите на опозицијата Имран Кан претходно го обвини Вашингтон за мешање во пакистанската политика.

XS
SM
MD
LG