Достапни линкови

logo-print

Израел извршил 20 воздушни напади врз Газа


Израелската војска извршила 20 воздушни напади врз Појасот Газа додека продолжуваат борбите трет ден по прекинот на преговорите предводени од Египет за постигнување трајно примирје. Најмалку двајца Палестинци загинале во новите напади.

Хамас на почетокот на неделата го одби предлогот за примирје според кој, Израел постепено ќе ја олеснува блокадата на Газа, без да даде конкретни заложби. Од Хамас соопштија дека нема да прифатат ништо помалку од ставање крај на блокадата.

XS
SM
MD
LG