Достапни линкови

logo-print

Најмалку 27 мртви во автобуска несреќа во Египет


Најмалку 27 лица загинале во денешната автобуска несреќа во Египет. Според извештаите, рано утрово се судриле два автобуси. Десетици други биле повредени, а меѓу нив има и руски државјани. Официјални лица изјавија дека телата се уште се извлекуваат, што укажува на тоа дека бројот на загинатите може да се зголеми. Патиштата и железниците во Египет се познати како небезбедни, а Египќаните долго време се жалат дека досегашните влади не успеале да ги спроведат дури и основните заштитни мерки, што пак доведува до чести смртоносни несреќи.

XS
SM
MD
LG