Достапни линкови

logo-print

Давутоглу нов премиер на Турција


Ахмет Давутоглу

Ахмет Давутоглу

Турката владејчака партија го избрала министерот за надворешни работи Ахмет Давутоглу да биде следниот премиер на земјата, откако досегашниот Реџеп Таип Ердоган ќе ја преземе претседателската функција на 28 август. Ердоган ја соопшти одлуката по состанокот на Партијата на правдата и развојот во Анкара. Давутоглу ја извршува министерската функција од 2009 година.

XS
SM
MD
LG