Достапни линкови

logo-print

Отворена истрага за убиството на американскиот новинар


Џејмс Фоли

Џејмс Фоли

Американското обвинителство ќе спроведе истрага за убиството на новинарот Џејмс Фоли. Милитантите од Исламската држава во Сирија објавија видео во кое му ја отсекуваат главата на Фоли.

Видеото, според милитантите, е одмазда за американските воздушни напади против Исламската држава во северен Ирак. Милитантот кој го убива Фоли на видеото зборува со британски акцент и обвинителите веруваат дека се работи за државјанин на Британија кој и се приклучил на групата.

XS
SM
MD
LG