Достапни линкови

logo-print

Ослободени пет работници на Црвен крст во Авганистан


Црвениот крст соопшти дека пет нивни работници кои беа киднапирани во западниот дел на Авганистан се ослободени по преговорите со локалните милитанти. Според организацијата, бил платен откупот за нивно ослободување во покраината Херат.

Авганистанските власти соопштија дека во преговорите биле вклучени и полицијата и племенските лидери. Киднапираните лица меѓу кои двајца возачи и хуманитарни работници не се со нарушено здравје и повеќе не им е загрозена безбедноста.

XS
SM
MD
LG