Достапни линкови

logo-print

Министерот за правда на САД во Фергусон


 Ерик Холдер

Ерик Холдер

Американскиот министер за правда Ерик Холдер го посети Фергусон, предградие на Сент Луис каде што живеат афроамериканци во обид да ги смири неколкудневните протести откако полицијата убие едно црно момче. „Се надевам дека мојата посета ќе ја смири ситуацијата“, изјави Холдер кој на тамошните жители им вети бескомпромисна истрага за да се утврди дали убиството што се случи на 9 август било расистички мотивирано. Погребот на момчето е закажан за в понеделник и се страхува дека тогаш би можело да дојде со нови масовни нереди.

XS
SM
MD
LG