Достапни линкови

logo-print

Убиени тројца команданти на Хамас


Хамас соопшти дека тројца команданти на ова исламистичко палестинско движење биле убиени во израелски воздушен напад извршен денеска во Појасот Газа. Притоа загинале осум луѓе. Советот за безбедност на Обединетите нации изрази сериозна загриженост за обновувањето на непријателствата и побара од двете страни да ги продолжат преговорите за долготраен прекин на огнот. По десетдневното примирје Хамас и Израел вчера ги продолжија меѓусебните напади. Хамас денеска ги предупреди странските авиокомпании да не слетуваат на аеродромот во Тел Авив.

XS
SM
MD
LG