Достапни линкови

logo-print

Денеска треба да почне проверката на Рускиот конвој


Украинските гранични чувари денеска се очекува да започнат со проверка на дел од пакетите од Рускиот хуманитарен конвој. Четири руски камиони од конвојот од вчера се наоѓаат во царинската зона во близина на украинската граница.Андриј Лушенко , портпаролот на Украинскиот Националниот совет за безбедност, изјави дека проверката не можело да започне веднаш, бидејќи Русија не ги обезбедила сите потребни документи. Конвојот е заглавен на границата меѓу Русија и Украина речиси една недела поради загриженоста на Украина дека тоа можело да се икористи за да се инфилтрира воена опрема за про-руските сепаратисти во источна Украина. Москва тврди дека мисијата треба да им овозможи хуманитарна поддршка на цивилите.

XS
SM
MD
LG