Достапни линкови

logo-print

Потврдена автентичноста на видеото со убиството на новинарот


Џејмс Фоли

Џејмс Фоли

Американските разузнавачи ја потврдија автентичноста на видеото каде еден милитант на Исламската држава ја отсекува главата на американскиот новинар Џејмс Фоли. Белата куќа во меѓувреме соопшти дека американскиот претседател Барак Обама ќе издаде соопштение за јавноста. Но, без да прецизира која ќе биде темата на која Обама ќе се обрати. Фоли беше киднапиран во Сирија во 2012 година. Меѓународната заедница го осуди видеото.

XS
SM
MD
LG